Напередодні наступаючого сезону грипу МОЗ України та найавторитетніші медичні організації рекомендують вакцинуватися всім особам у віці старше 6 місяців, у яких немає протипоказань. Для вакцинації треба використовувати ліцензовану, рекомендовану лікарем і підходяще за віком щеплення. Як і в минулі роки, в Україні будуть доступні протигрипозні вакцини, які розроблені з урахуванням найбільш популярних штамів 2018/19 років,
Стандартні інактивовані протигрипозні вакцини будуть доступні в чотирьохвалентних (IIV4) і тривалентних (IIV3) складах стандартних і вже звичних для нас препаратів. Сезон грипу близько - він почнеться в жовтні. Щоб захистити себе і рідних, треба починати планувати в календарі час для своєчасної профілактики грипу. В Україні, за прогнозами World Health Organization (WHO), будуть циркулювати:
вірус A / Michigan / 45/2015 (H1N1) pdm09
вірус A / Singapore / INFIMH-16-0019 / 2016 (H3N2)
вірус B / Colorado / 06/2017.
Вакцинація - єдиний надійний спосіб захиститися від грипу.
Грип - це гостра вірусна інфекція, яка швидко передається від людини до людини. Хвороба протікає важко: температура тіла піднімається вище 38 °С, ниють м'язи і суглоби, з'являється сильний головний біль, слабкість, потім кашель і нежить.
Проти грипу немає специфічних ліків: на віруси не діють антибіотики, противірусні засоби не завжди ефективні. При цьому високий ризик розвитку ускладнень: від грипу і пов'язаних з ним захворювань щорічно помирає до півмільйона осіб.
Грип швидко поширюється, тому кожен рік трапляються його епідемії. Жодна міра профілактики не буває настільки ефективною, як щеплення.
Будь- який вірус або бактерія містить у собі білки. Для нас вони є антигенами. Коли ці білки потрапляють в організм, імунна система починає виробляти антитіла у відповідь - свої білки, які повинні знищити інфекцію.
До складу вакцини входять ослаблені або мертві збудники інфекції (або взагалі їх частини). Вони не здатні викликати хворобу, але імунітет реагує на них і формує антитіла.
Ефективність вакцин проти грипу в середньому 70-80%. Відносно невисока цифра, і у цього є свої причини:
У тих, хто отримав щеплення і все ж захворів, грип протікає легше і не призводить до ускладнень.
Щеплення захищає тільки від грипу, але ви можете підхопити іншу вірусну інфекцію з схожими симптомам.
Зробити щеплення рекомендують всім, але особливо:
ВООЗ рекомендує робити щеплення вагітним жінкам, тому що грип, на відміну від щеплень, може серйозно нашкодити плоду.
Найбільш безпечні - розщеплені (спліт-вакцини), субодиничні і цільновірусні. Вони не містять живого вірусу, їх вводять за допомогою уколу.
Живі вакцини випускають у формі спрею, у них більше протипоказань.
Абсолютні протипоказання до щеплень – це алергія і тяжкі імунодефіцити. При таких станах ніякі щеплення робити не можно.
У будь-якому випадку перед щепленням вас або вашу дитину зобов'язаний оглянути лікар, який перенесе або заборонить вакцинацію при наявності протипоказань.
Найкраще зробити щеплення до середини листопада. Після вакцинації імунітет до грипу виробляється через 2 тижні, так що потрібно встигнути зробити щеплення до початку епідемії.
Але ризик захворіти на грип зазвичай зберігається до весни, так що навіть взимку є сенс зробити щеплення.
|