Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Мої статті

Всесвітній день боротьби з туберкульозом

24 березня 2017 року – Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом

     24 березня 1982 року за рішенням ВООЗ та міжнародного союзу боротьби з туберкульозом і легеневими захворюваннями був заснований Всесвітній день боротьби з туберкульозом. 24 березня 1993 року Всесвітньою організацією охорони здоров'я туберкульоз був оголошений національним лихом. В Україні епідемія туберкульозу оголошена з 1995 року. ВООЗ була розроблена і схвалена Всесвітньою асамблеєю охорони здоров'я в 2014 році « Стратегія по ліквідації туберкульозу», яка закликає знизити рівень смертності від туберкульозу на 90% і захворюваності на цю хворобу на 80% до 2030 року в порівнянні з рівнями 2015 року.

Основні факти про туберкульоз( за інформацією ВООЗ):

-Туберкульоз (ТБ) є однією з 10 провідних причин смерті в світі;

-У 2015 році на туберкульоз захворіли 10,4 мільйона чоловік, і 1,8 мільйона чоловік (в тому числі 0,4 мільйона чоловік з ВІЛ) померли від цієї хвороби;

-Понад 95% випадків смерті від туберкульозу відбувається в країнах з низьким і середнім рівнем доходу;

-60% загального числа випадків доводиться на шість країн, серед яких перше місце займає Індія, а за нею йдуть Індонезія, Китай, Нігерія, Пакистан і Південна Африка;

-За оцінками, в 2015 році 1 мільйон дітей захворіли на туберкульоз, і 170 000 дітей померли від нього (не рахуючи дітей з ВІЛ);

-Туберкульоз є однією з провідних причин смерті людей з ВІЛ: у 2015 році на туберкульоз було викликано 35% випадків смерті серед ВІЛінфікованих людей;

-За оцінками, в 2015 році у 480 000 чоловік в світі розвинувся туберкульоз із множинною лікарською стійкістю (МЛСТБ);

-З 2000 року захворюваність на туберкульоз знижувалася в середньому на 1,5% на рік. Для досягнення контрольних показників на 2020 рік, передбачених Стратегією по ліквідації туберкульозу, ці темпи зниження необхідно прискорити до 45% на рік;

-За оцінками, за період з 2000 по 2015 рік завдяки діагностиці та лікуванню туберкульозу було врятовано 49 мільйонів людських життів;

-Одне із завдань в галузі охорони здоров'я в рамках нещодавно прийнятих Цілей в галузі сталого розвитку полягає в тому, щоб до 2030 року покінчити з епідемією туберкульозу.

       Біля однієї третини населення світу мають латентний туберкульоз. Це означає, що люди інфіковані бактеріями туберкульозу, але (поки ще) не захворіли цією хворобою і не можуть її передавати. Ризик того, що люди, інфіковані туберкульозними бактеріями, протягом свого життя захворіють на туберкульоз, становить 10%. За рік людина, хвора на туберкульоз, може інфікувати до 10-15 інших людей, з якими вона має тісні контакти. Найбільш високому ризику розвитку активного туберкульозу піддаються люди, які страждають від інших порушень здоров'я, які ослаблюють імунну систему, наприклад у людей із захворюванням на ВІЛ-нфекцію/СНІД, ймовірність розвитку активної форми туберкульозу зростає в 20-30 разів. Вживання тютюну також значно підвищує ризик захворювання на туберкульоз і смерті від нього. Більше 20% випадків захворювання на туберкульоз у світі пов'язане з курінням.

        В Україні основними методами діагностики туберкульозу є флюорографічне дослідження легень - у дорослих та метод туберкулінодіагностики( проба Манту) – у дітей. Також в цілях діагностики туберкульозу використовується проведення мікроскопії мазка мокротиння у осіб з підозрою на туберкульоз. У 2016 році ВООЗ було рекомендовано чотири нових діагностичних тести - молекулярний експрес-тест для виявлення туберкульозу в периферійних медичних установах, де немає можливості для проведення тесту Xpert MTB / RIF, і три тести для виявлення стійкості до протитуберкульозних засобів першої і другої лінії.

     Ситуація із захворюваністю на туберкульоз в Україні є досить тяжкою. Щорічно в нашій державі реєструється близько 30 тис. нових випадків захворювання на туберкульоз, при цьому ще близько 25% епізодів залишаються невиявленими. За оцінками ВООЗ, в Україні захворюваність на дану патологію становить 94 випадки на 100 тис. населення, проте виявляють лише 70,5 випадків на 100 тис. населення. Кожен 6-й пацієнт з туберкульозом в Україні помирає, хоча сьогодні це захворювання є виліковним.

     В Корюківському районі захворюваність на туберкульоз за 2016 рік складає 73,0 на 100 тис. населення, смертність від туберкульозу – 18,2 на 100 тис. населення. Захворюваність на бацилярний туберкульоз за 2016 рік становить 62,0 на 100 населення. Слід зазначити, що захворюваність на вперше діагностований туберкульоз серед сільських жителів складає 70,0 на 100 тис. населення, що свідчить про гіршу інформованість сільського населення відносно загрози захворіти на туберкульоз. З метою раннього виявлення туберкульозу флюорографічно обстежено дорослого населення 87,6%. Виявлено хворих при профілактичних оглядах 75% . Туберкулінодіагностикою дитячого населення охоплено 79,3% від річного плану. Досліджено мокротиння від 236 осіб з довготривалим кашлем,з них в 11 хворих виявлено збудника туберкульозу. В районі працює пересувний флюорограф з 06.03.2017 р. розпорядження РДА від 23.02.2017 р № 95.Станом на 20.03.2017 р. оглянуто 88,5% дорослого населення.

     Своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для ефективного лікування та попередження поширення його серед людей. Рання діагностика виявляє початкові форми туберкульозу (без розпаду легеневої тканини та виділення паличок Коха). Якщо людина контактує з захворівшими на туберкульоз, обов’язковою умовою для неї є щорічне проходження флюорографічного дослідження(туберкулінової проби для дітей), для якомога раннього виявлення у випадку зараження, проведення дезінфекційної обробки у приміщенні та проведення профілактичного курсу лікування протитуберкульозними хіміопрепаратами протягом 3 місяців. Рання діагностика та своєчасне лікування є залогом повного одужання.

Пам’ятка для населення:

ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ТУБЕРКУЛЬОЗ?

Що таке туберкульоз?

     Туберкульоз – це інфекційне захворювання, яке передається людині від хворої людини чи тварини, частіш за все повітряно-крапельним шляхом (при кашлі, розмові), та спричинене мікобактеріями туберкульозу (паличка Коха), які дуже стійкі в зовнішньому середовищі. В ґрунті, воді та деяких продуктах ( молоко, масло, сир) життєдіяльність мікобактерій лишається до року, в книжках – до 4-х місяців, у вуличному пилу – до 12 днів. Також вони стійкі до дії кислот, лугів, спирту. Інфекція може попасти до організму в наслідок порушення правил гігієни – наприклад немиті руки після контакту з поручнями у громадському транспорті, вживання немитих овочів та фруктів, погано термічно обробленого м яса, некип’яченого молока. Захворювання туберкульозом найчастіше розвивається при ослабленні захисних сил організму.

Що може знизити захисні сили вашого організму?

     Якщо ви маєте частий контакт з мікобактеріями туберкульозу, часто спілкуєтесь з хворою на цю інфекцію людиною, Ваш організм піддається постійним атакам та в певний момент не зможе чинити опір інфекції. Відомі також інші фактори, які сприяють розвитку мікобактерій в організмі:

-душевне або фізичне перенапруження, стрес;

-недостатнє або неповноцінне харчування;

-зловживання алкоголем;

-паління;

-тривалий безконтрольний прийом гормонів та антибіотиків;

-несприятливі житловопобутові умови;

-інші хвороби, які послаблюють організм (хронічні захворювання, діабет, хвороби органів дихання, виразкова хвороба, ВІЧінфекція та ін..).

-Діти, підлітки, вагітні жінки та люди похилого віку більш схильні до інфекції.

Як вберегтися від захворювання?

Щоб не захворіти на туберкульоз, необхідно вести здоровий спосіб життя:

-дотримуватися режиму праці та відпочинку;

-регулярно займатися фізичними вправами або спортом;

-частіше бувати на свіжому повітрі;

-відмовитись від паління, наркотиків;

-не зловживати алкоголем;

-частіше провітрювати приміщення, де Ви знаходитесь;

-обов’язково проводити вологе прибирання приміщення;

-використовувати індивідуальний посуд та засоби гігієни;

-обов’язково дотримуватися особистої гігієни (миття рук після повернення з вулиці, перед вживанням їжі тощо);

-повноцінно харчуватися (достатня кількість білків, вітамінів та мінералів);

-для міцного здоров’я потрібна здорова нервова система, тому важливо уникати стресів;

Як вберегти Вашу дитину від туберкульозу?

Для активної специфічної профілактики туберкульозу у дітей та підлітків призначена вакцинація БЦЖ. Вона стимулює вироблення не тільки специфічного протитуберкульозного імунітету, але і підсилює природну стійкість дитячого організму до інших інфекцій. Відмова від проведення щеплення від туберкульозу своїй дитині означає, що Ви лишаєте його права стати захищеним від цієї інфекції!

Для запобігання туберкульозу у дітей та підлітків необхідно:

-відповідально ставитися батькам до свого здоров'я, цікавитися заздалегідь про здоров'я тих людей, які будуть жити тимчасово у вашій родині;

-щорічно проходити флюорографічне обстеження, особливо якщо в сім’ї є дитина;

-обов’язково звернутися до лікаря, якщо дитина мала контакт з хворою на туберкульоз людиною;

-щорічне проходження туберкулінодіагностики ( проби Манту) та обов’язкове обстеження у лікаряфтизіатра при встановленні інфікування дитини по пробі Манту;

-формування здорового способу життя у Вашої дитини особистим батьківським прикладом.

Які основні симптоми захворювання?

-тривалий кашель (може бути з виділенням мокротиння або крові);

-швидка стомлюваність, поява слабкості;

-зниження або відсутність апетиту;

-підвищене потовиділення, особливо вночі;

-температура тіла 37,037,5 °С;

    Якщо один з вищезазначених симптомів зберігається у Вас більше 3-х тижнів, обов’язково зверніться до лікаря-терапевта та пройдіть флюорографічне обстеження. Пам’ятайте: рання діагностика та своєчасне лікування – це залог повного одужання!

 

    Якщо у Вас або Вашої дитини виявили туберкульоз, не варто впадати у відчай. Пам’ятайте: туберкульоз виліковний! Головні складові повного одужання від цієї інфекції - це своєчасне виявлення туберкульозу та дотримання всіх приписів лікуючого лікаря. Лікування туберкульозу проводять спеціальними протитуберкульозними препаратами за схемою, яку може назначити тільки лікар-фтизіатр ( звичайні антибіотики проти туберкульозу безсилі). Курс лікувальної терапії зазвичай складає 6-12 місяців.

 Не забувайте щорічно проходити флюорографічне обстеження ( для дорослих) та обстеження за допомогою туберкулінової проби ( для дітей) для своєчасного виявлення захворювання. Туберкульоз, виявлений на початкових стадіях, повністю виліковний!

Категорія: Мої статті | Додав: yuliya (20/03/2017)
Переглядів: 285 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Вхід на сайт
Друзі сайту