Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Мої статті

Туберкульоз

     Щороку 24 березня відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом. У цей день світова спільнота звертає увагу населення планети на серйозну проблему сучасності, що становить загрозу здоров’ю людей в усьому світі.

     Туберкульоз – інфекційне захворювання, яке викликається мікобактеріями і передається переважно повітряним шляхом. Воно характеризується запальним процесом з подальшим розпадом в уражених органах, сильною інтоксикацією організму в цілому та особливо тривалим перебігом.

     В Корюківському районі захворюваність на туберкульоз за 2017 рік складає 77,6 на 100 тис. населення , у 2018 році за 2 міс. 14,9 на 100тис населення , смертність від туберкульозу – 7,3 на 100 тис. населення у 2018 р-3,7 відповідно. Захворюваність на бацилярний туберкульоз за 2017 рік становить 48,0 на 100 населення, у 2018 ріці 14,9 на 100 тис населення .

     З метою раннього виявлення туберкульозу флюорографічно за 2017 рік обстежено дорослого населення 84,2%, за 2018 рік обстежено 16,3 %. Виявлено хворих при профілактичних оглядах у 2017 р. 63,6 % , у 2018 р 75% при профоглядах.

     Туберкулінодіагностикою за 2017 рік охоплено дитячого населення 72,3% від річного плану, у 2018 р 2,3 % . Досліджено мокротиння від 217 осіб з довготривалим кашлем, з них в 4 хворих виявлено збудника туберкульозу за 2017 рік , за 2018 рік - 70 осіб у 3 хворих виявлено збудника туберкульозу.

     В районі працював пересувний флюорограф з 06.03.2017 року розпорядження РДА від 23.02.2017 року № 95, оглянуто 84,1% дорослого населення.

     Захворюваність на туберкульоз у світі почала знову зростати з початку 90-х рр. ХХ ст. В Україні епідемія туберкульозу зареєстрована з 1995 року.

    Хто хворіє на туберкульоз

     Щороку на туберкульоз захворюють 8-9 мільйонів осіб і 2-3 мільйони помирають від ускладнень цього захворювання. Прийнято вважати, що туберкульоз – це захворювання малозабезпечених людей, які проживають в умовах антисанітарії. Насправді від цієї хвороби не застрахований ніхто – нею хворіють люди абсолютно будь-якого віку та соціального статусу в суспільстві. 

     Збудник туберкульозу

     Збудниками цього захворювання у людини є мікобактерії двох видів, людського і бичачого (останній розвивається у людей, проживають у сільській місцевості і вживають в їжу інфіковані бактерією продукти тваринного походження).

     Як відбувається зараження

     Через високу поширеність мікобактерій (ними інфікована третина людей на Землі) можна з певністю сказати, що туберкульозні збудники є в повітрі в усіх місцях скупчення людей, як-от у громадському транспорті. Але дихальна система здорової людини захищена від проникнення мікроба особливими механізмами, тому в переважній більшості випадків зараження не відбувається. Якщо ж людина ослаблена, якщо вона страждає від гострих або хронічних захворюваннях дихальних шляхів, то механізми захисту можуть дати збій, і мікобактерія укорінюється в організмі.

     Розвиток хвороби

     Коли мікобактерії потрапляють в організм, у боротьбу з ними вступає імунна система. Подальший розвиток подій залежить саме від її стану. Якщо імунна система працює належним чином, вона зупинить розмноження мікобактерій туберкульозу. Їх частина все ж залишиться в організмі в «сплячому» стані. Наявність у людини туберкульозної інфекції за відсутності ознак самого захворювання не є туберкульозом. Такі носії туберкульозної палички не є заразними для інших людей. Якщо ж імунітет людини значно ослаблений, мікобактерії туберкульозу розмножуватимуться в організмі й далі, і через деякий час розвивається туберкульоз.

     Симптоми туберкульозу легенів

     У більшості випадків первинно уражаються саме легені, а вже з них інфекція з потоком крові потрапляє в інші органи. Підступність цього захворювання в тому, що найчастіше туберкульоз легенів довгий час протікає без симптомів, а виявляють його зовсім випадково, наприклад, при проведенні флюорографії. Першими симптомами захворювання є ознаки загальної інтоксикації організму:

  • слабкість;
  • млявість;
  • запаморочення;
  • поганий апетит;
  • апатія;
  • поганий сон;
  • нічна пітливість;
  • блідість;
  • схуднення;
  • субфебрильна (близько 37 градусів) температура тіла.

     Спостерігається збільшення однієї або декількох груп лімфовузлів. Якщо не розпочати лікування на цьому етапі, до перерахованих вище приєднуються скарги з боку того чи іншого органу.

     У разі ураження легень це:

  • кашель з мокротинням або без нього;
  • задишка;
  • біль в грудній клітці при кашлі або в спокої;
  • виділення крові з харкотинням.

     Чим раніше виявити захворювання, тим ефективніше його можна вилікувати. Несвоєчасне звернення до лікарів призводить до прогресування хвороби. Крім того, хворий стає ще й джерелом зараження людей, які спілкуються з ним. Задавнені форми хвороби важко виліковуються навіть за допомогою сучасних лікарських засобів.

     Групи ризику :

  • Особи, які були в контакті з хворим на активну форму туберкульозу, який виділяє в повітря мікобактерії туберкульозу 
  • Діти та підлітки, які страждають на хронічні захворювання, що знижують імунітет 
  • Особи, які вживають алкоголь у надмірних кількостях, наркотики, палять, погано харчуються, перебувають у стресових ситуаціях та несприятливих екологічних умовах 
  • Особи, які інфіковані вірусом імунодефіциту людини. 60% хворих на СНІД помирають саме від туберкульозу. ​

     Як уберегтися від туберкульозу

     Щоб захистити себе від небезпеки зараження, слід вести здоровий спосіб життя. Треба дбати про своє здоров'я: правильно харчуватися, займатися фізкультурою, спортом, загартовуватися, дотримуватися особистої гігієни, бувати на свіжому повітрі, своєчасно звертатися до лікаря при появленні симптомів будь-якого захворювання. Пам'ятайте головне: важливо не те, чи, потрапить у ваш організм мікобактерія туберкульозу чи ні, а те, як організм її зустріне. «Бактерія - ніщо, середовище –все» - це висновок Луї Пастера, першовідкривача мікробної суті багатьох захворювань.

     Отож, здоровий спосіб життя, дбайливе ставлення до свого тіла та адекватна імунна відповідь (яка в першу чергу досягається щепленням) - запорука того, що навіть якщо ви вдихнете збудника туберкульозу, то він не залишиться із вами назавжди.

Категорія: Мої статті | Додав: korykivkases (13/03/2018)
Переглядів: 239 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Вхід на сайт
Друзі сайту