Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Мої статті

Про сальмонельоз

      Корюківський міськрайонний відділ ДУ «Чернігівський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України» повідомляє, що проведення комплексу заходів з профілактики захворювань на гострі кишкові інфекції (надалі - ГКІ) та попередження спалахів серед населення району триває.

     З метою своєчасного реагування продовжується щотижневий моніторинг випадків захворювань та заходів, направлених на попередження ускладнень ситуації з ГКІ.

     Традиційно, на кінець весни та літо припадає ріст захворюваності на гострі кишкові інфекції. В нашому районі в ІІ кварталі 2018року за медичною допомогою з приводу захворювання на кишкові інфекції звернулося 13 осіб, у 2 з яких лабораторно було виявлено збудник сальмонельозу, за цей же період 2017 року в мед заклади звернулося 16 особи, з них у 2 лабораторно виявлено збудник сальмонельозу , тобто ситуація із захворюваності кишковими інфекціями залишається напруженою.

Саме до сальмонельоза хочу привернути увагу.

     Хоча на протязі останніх 5 років спалахів гострих кишкових захворювань у Корюківському районі не реєструвалось, але щорічно реєструється від 5 (2016 рік) до 18 (2015 рік) лабораторно підтверджених випадків сальмонельозу. Майже половина з хворих –діти.

     У Чернігівської області реєструються спалахи сальмонельозу. Останній у березні цього року серед учнів Борзнянської загальноосвітньої школи-інтернату. При цьому постраждало 35 осіб, у 21 випадку збудник сальмонельозу виявлений при лабораторному обстеженні.

     Джерелом інфекції була працівник їдальні, в якої захворювання проходило в безсимптомній формі. Шлях передач - через їжу забруднену сальмонелами. У зв'язку з недотриманням кухарем правил особистої гігієни, збудник потрапив у їжу.

    В травні 2015 року в області було зареєстровано 3 спалахи сальмонельозу у м.Варва, м.Ніжин та м.Чернігів , яких постраждало 113 осіб.

     Всі випадки так чи інакше були пов’язані із вживанням в їжу майонезу виготовленого на одному з підприємств Київської області.

     Сальмонели стійкі в навколишньому середовищі. Можуть зберігати життєздатність у воді до 5 місяців, у грунті до півтора років, у м'ясі до півроку, в пташині тушках до року і більше. Близько 20 днів зберігаються в молоці, місяць в кефірі і чотири – у вершковому маслі. У сирі сальмонела може залишатися в живому вигляді до року, 3-9 місяців в яєчному порошку і 17-24 дня на шкаралупа яєць. Сальмонели гинуть через 5-10 хвилин при температурі 70 ° С, можуть витримувати деякий час кип'ятіння, якщо знаходяться в товщі великого шматка м'яса. При варінні яєць гинуть через 4 хвилини. У молоці та м'ясних продуктах сальмонели не лише зберігаються, але й активно розмножуються, при цьому не впливая на органолептичні властивості продуктів. Мікроорганізми досить стійкі до соління та копчення, а при заморожуванні збільшують тривалість терміну життя.

     Резервуаром і джерелом сальмонельозу є домашня худоба, птиця, деякі дикі тварини. У тварин захворювання може протікати як з клінічними проявами, так і безсимптомно. Людина заражається при догляді за хворими тваринами, їх забої, вживанні в їжу інфікованих продуктів тваринного походження. Птахи, хворі на сальмонельоз, можуть забруднювати послідом об'єкти обстановки і продукти харчування.

     У деяких випадках джерелом інфекції може бути людина. Тварини заразні протягом декількох місяців, людина може передати інфекцію в період від кількох днів до трьох тижнів, іноді носійство зберігається роками.

     Перші симптоми сальмонельозу проявляються через 6-72 години після попадання бактерій в організм. Іноді бувають випадки, коли симптоми сальмонельозу ніяк не проявляються, і тоді людина (бактеріоносій), сам не страждаючи від хвороби, може заражати оточуючих.

     Сальмонели поселяються на стінках тонкого кишечника і виділяють токсини, які викликають порушення тонусу, пошкодження нервової системи, зневоднення. При нормальному протіканні хвороби можна виділити наступні симптоми сальмонельозу: головний біль, слабкість організму, підвищена температура, напади нудоти, блювання, біль у животі, багаторазовий рідкий водянистий стілець.

    Якщо хвороба протікає у важкій формі, то спостерігається збільшення печінки і селезінки, а також зневоднення. Не виключено розвиток ниркової недостатності.

Профілактика

    На побутовому рівні:

    Необхідно суворо дотримувати правильну технологію і зберігання продуктів. Найбільшу небезпеку являють такі продукти і страви, тваринного походження, які після приготування не піддаються термічній обробці, і, особливо, якщо вони тривало зберігаються при кімнатній температурі.

уникати вживання в їжу парного молока, сирих яєць,

попередження залета мух та проникнення гризунів у приміщення та їх знищення.

правильно обробляти іграшки і предмети догляду за дітьми, особливо соски.

І, звичайно, не треба забувати, що миття рук — найбільш простий і самий дієвий спосіб профілактики гострих кишкових інфекцій.

     Щодо контролю за безпекою страв на підприємствах громадського харчування та якістю проведення дезінфекційної обробки інвентарю та обладнання їдалень, можу сказати, що більшість таких закладів у районі здійснюють лабораторний контроль, як вимагають Державні санітарні правила з періодичністю 1 раз на місяць.

    Не здійснюють контроль за біологічною безпекою продукції, яку виробляють кафе «Зустріч», кондитерський цех райспоживспілки, кафе «Ржавий гвоздь», «Причал», ФОП Гаврюш, який здійснює торгівлю готовими м'ясними та рибними стравами, та як не дивно їдальні дитячих садків.

    Якщо моніторингові дослідження ( за рахунок бюджету) у дитячих садках району здійснюються 1 раз на рік (раніше 1 раз у квартал по декілька страв), то у ФОП законодавство не передбачає плановий державний контроль, (тільки у разі виникнення спалаху пов'язаному з даним закладом).

    Ще раз хочу нагадати працівникам торгівлі та громадського харчування про необхідність проходження лабораторного обстеження на носійство збудників сальмонельозу та дизентерії .

Категорія: Мої статті | Додав: korykivkases (22/06/2018)
Переглядів: 193 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Вхід на сайт
Друзі сайту